Biography

Alister is recent graduate from the University of Kent and Outreach Tutor supporting academy school children across Kent.

Locally Alister was a volunteer with St Johns Ambulance in Canterbury and volunteered delivering food parcels and medicine to vulnerable people who were isolating during the pandemic.

He was elected to Kent County Council in 2021 to represent Canterbury City North.

Alister sits on the Children’s, Young People and Education Committee, the Governance and Audit Committee and Policy and Resources Committee at Kent County Council.

Contact details

Email: [email protected]

Tel:01227 250 607

Twitter:

Facebook: https://www.facebook.com/meldawkinscouncillor/

Articles

Dec 2019

Jul 2015

Jul 2021

Jun 2021

2

 

Biography

Pat has lived in Barton since 1975. She finished her career as a policy officer in the Home Office having spent over twenty years working in the Probation Service and in partnership with local councils.

Pat has a wide range of voluntary service, she is a former Chair and now trustee of Rising Sun Domestic Violence Abuse Service and sits on the Board of Kent Refugee Action Network. She is a member of Oaten Hill and South Canterbury Association on which she has taken a particular interest in health and planning issues, representing the association on the city council’s Higher Education group.

She was elected to Canterbury City Council in 2019 as a representative for Barton ward with Connie Nolan and Dave Wilson.

Pat sits on the Policy Committee, Planning Committee, Audit Committee and Joint Transport Board. She is Labour’s Lead Councillor for Climate Change and the Local Plan.

Contact details

Email: [email protected]

Tel:07909 967881

Twitter:

Facebook:

 

Articles

Apr 2019

Mar 2019

2

Biography

Jean has lived in Canterbury her whole life and was a nurse in local hospitals for over 40 years before retiring. She is active in her trade union, UNISON where she is a member of its’ National Executive Committee.

Locally, Jean was first elected in 1999 as City Councillor and served as a Kent County Councillor from 2001 till 2005. She is a trustee of the Northgate Community Centre, Member of Shopmobility and Fairtrade Canterbury. She served as a school governor at Canterbury Academy for over the years up until 2015. She chairs the Canterbury Forum, a apolitical democratic forum run by the Campaign for Local Democracy in Canterbury.

She was elected to Canterbury City Council in 2015 as a representative for Northgate ward with Alan Baldock and is Deputy Leader of the Labour Group.

Jean sits on the Community Committee, Licensing Committee and Decision Review Committee. She is Labour’s Lead Councillor for Housing & Community Support.

Contact details

Email: [email protected]

Tel:01227 456 375

Twitter:

Facebook:

 

Articles

 

Dec 2019

Jul 2015

Apr 2021

Jan 2021

Sep 2020

Jun 2020

May 2020

Mar 2020

Feb 2020

Oct 2019

Jul 2019

2